Notki Jednego Boga - Archiwum
2012


O ile nie wskazane inaczej, wszystkie cytaty są tłumaczeniami własnymi z angielskich orginałów. P.R.


#513. 2012/01/08.

Góry inspirują naszą najwyższą jaźń. Kiedy napotykamy góry, w ich dzikości, doświadczamy szczytu naszej własnej ludzkości. Niezależnie od tego, czy stoimy na szczycie, czy też patrzymy nań z szacunkiem z dołu, jesteśmy opanowani przez uczucia grozy i zachwytu. Być może to jest początkiem religii.

Terry Tempest Williams. Extreme Landscape. Cytowana w: McDonald, Bernadette. (2011). Freedom Climbers. S. 128. (Książka o Złotej Erze Polskiego Himalaizmu) ISBN 978-1-926855-60-8.


Więcej na temat Terry Tempest Williams można znaleźć w języku angielskim pod adresem: http://en.wikipedia.org/wiki/Terry_Tempest_Williams

Więcej na temat Bernadette McDonald można znaleźć w języku angielskim pod adresem: http://en.wikipedia.org/wiki/Bernadette_McDonald


 

#514. 2012/01/15.

Zaklinam was, bracia, pozostańcie wierni ziemi, i nie wierzcie tym, którzy mówią wam o ponad-ziemskich nadziejach! Trucicielami są oni, czy to wiedzą, czy nie. Nieprzyjaciółmi życia są, rozpadający się i sami zatruci, którymi ziemia jest zmęczona (...)

Friedrich Nietzsche. (1999). Tako rzecze Zaratustra. Mineola, NY: Dover Publ. Inc. S.3.


Więcej na temat Fryderyka Nietzsche można znaleźć pod adresem: http://pl.wikipedia.org/wiki/Nietzsche


 

#515. 2012/01/22.

"Jedynie powtarzaj imię Amida (buddy) całym swoim sercem. Czy idąc czy stojąc, siedząc lub leżąc, nigdy nie przerywaj tej praktyki nawet na moment. To jest ta praca, która nieomylnie przynosi zbawienie...”

Honen cytując Shan-Tao. Ściągnięte z:http://en.wikipedia.org/wiki/H%C5%8Dnen w dniu 22 Styczeń 2012.


Więcej na temat Honena można znaleźć pod adresem: http://pl.wikipedia.org/wiki/H%C5%8Dnen

Więcej na temat Imienia Amida można zaleźć pod adresem: http://pl.wikipedia.org/wiki/Amitabha

Więcej na temat Szkoły Czystej Krainy można znaleźć pod adresem: http://pl.wikipedia.org/wiki/Szko%C5%82a_Czystej_Krainy


 

#516. 2012/01/29.

Nie przywiązuj się do jednego szczególnego wyznania wiary, na tyle by nie wierzyć wszystkim innym ... Bóg, wszechobecny i wszechpotężny, nie jest ograniczony do jednego wyznania, bo mówi, “Gdziekolwiek spojrzysz, tam jest twarz Pana (Koran, 2:115).”

Ibn al-Arabi (1165-1240). Cytowany w: R.A. Nicholson, (Ed). Eastern Poetry and Prose, s.148.


Więcej na temat Ibn al-Arabi można znaleźć pod adresem: http://pl.wikipedia.org/wiki/Ibn_Arabi


 

#517. 2012/02/05.

Świadomy cierpienia powodowanego przez mówienie bez zastanowienia i niezdolność wysłuchania innych, zobowiązuję się kultywować kochającą mowę i głębokie słuchanie, po to by przynieść radość i szczęście dla innych, i uwolnić ich z cierpienia. Wiedząc, że słowa mogą spowodować szczęście lub cierpienie, zobowiązuję się uczyć jak używać prawdziwie słów, które inspirują zaufanie do samego siebie, radość i nadzieję. Jestem zdecydowany, by nie rozprzestrzeniać wiadomości, których nie jestem pewien, i nie krytykować czy potępiać rzeczy, o których nie wiem wystarczająco. Powstrzymam się od używania słów, które mogłyby spowodować rozpad rodzin lub społeczności. Dołożę wszelkiego wysiłku, by załagodzić wszystkie konflikty, nieważne jak małe.

Thich Nhat Hanh. (1999). Going Home: Jesus and Buddha as Brothers. P.153-4.


Więcej na temat Thich Nhat Hanha można znaleźć pod adresem: http://pl.wikipedia.org/wiki/Th%C3%ADch_Nh%E1%BA%A5t_H%E1%BA%A1nh


 

#518. 2012/02/26.

Dla mnie być świętym to być sobą. Dlatego problemy świętości i zbawienia są w rzeczywistości problemami odnalezienia, kim jestem i odkrycia mojego prawdziwego ja. Drzewa i zwierzęta nie mają tego problemu. Bóg czyni je takimi, jakie są, bez konsultowania się z nimi, i są one doskonale zadowolone. Z nami jest inaczej. Bóg pozostawia nas wolnymi, byśmy byli tacy, jacy chcemy. Możemy być sobą lub nie, jeśli tylko nam się to podoba. Mamy swobodę, by być rzeczywistymi lub nie. Możemy być prawdziwi lub fałszywi, wybór należy do nas. Możemy teraz nosić jedną maskę, potem inną, i nigdy, jeśli tylko tak chcemy, pokazać się w naszej prawdziwej twarzy. Ale nie możemy dokonywać tych wyborów bezkarnie. Przyczyny mają swoje skutki, i jeśli kłamiemy sobie lub innym, wtedy nie możemy się spodziewać, że znajdziemy prawdę i rzeczywistość, kiedy tylko nam się ich zachce. Jeśli wybraliśmy ścieżkę fałszu, nie powinniśmy być zdziwieni, że prawda umknie nam, kiedy w końcu będziemy jej potrzebować!

Merton, Thomas. New Seeds of Contemplation. S.31-32.


Więcej na temat Tomasza Mertona można znaleźć pod adresem: http://pl.wikipedia.org/wiki/Thomas_Merton


 

#519. 2012/03/04.

Nie pozwól, by inni mówili ci, jaki, w ich oczach, masz być. Z drugiej strony nie lekceważ ich rad arogancko. Próbuj (...) być zawsze w zgodzie z własną naturą. Nigdy nie zmienisz się przez supresję. Prawdziwa zmiana przychodzi tylko poprzez transcendencję. (...) Sekret nie polega na tym, by przestać cieszyć się jakimikolwiek przyjemnościami – takie “rozwiązanie” prowadzi do apatii, i w konsekwencji, do przytępionej świadomości. Sekret polega raczej na tym, by każdą radość skoncentrować w sercu (...). Codzienne upodobania czy nieupodobania nie są wrogami człowieka, jako takie. Raczej, są jak nieco uciążliwi sąsiedzi. (...) Niektórzy ludzie mają obrzydliwe cechy. Nie traćcie energii na reagowanie na nich, czy poprzez niechęć czy obrzydzenie. Nie witajcie ich w swojej “galaktyce” zainteresowań. Raczej idźcie przez życie jak łabędź, od którego skrzydeł odbija się deszcz, nigdy nie dotykając ciała.

Swami Kriyananda. (2007). The Essence of Bhagavad Gita. Explained by Paramahansa Yogananda. Nevada City, CA: Crystal Clarity Publishers. S.166-7.


Więcej na temat Swami Krijanandy (ur.1926) można znaleźć w języku angielskim pod adresem: http://en.wikipedia.org/wiki/Kriyananda


 

#520. 2012/03/11.

Kiedy studiujemy nauki Buddy i obserwujemy nasz własny umysł, odkrywamy, że nie ma nic trwałego wśród składników, tworzących coś, co my nazywamy naszym “ja.” Budda uczył, że tzw. “osoba” to nic więcej niż pięć elementów (skandhas), które schodzą się razem na określony czas: nasze ciało, uczucia, percepcje, stany mentalne, i świadomość. Te pięć elementów, faktycznie, zmienia się cały czas. Ani jeden element nie pozostaje taki sam w ciągu dwóch, następujących po sobie, momentów.

(...) Narodziny generalnie oznaczają, że z niczego stajesz się czymś, a śmierć, że z czegoś stajesz się niczym. Ale jeśli przyjrzymy się rzeczom dookoła nas, uświadomimy sobie, że nic nie powstaje z niczego. Przed tak zwanymi narodzinami, ten kwiat już istniał w innych formach: chmurach, promieniach słońca, nasieniu, glebie, i wielu innych. Raczej niż o narodzinach czy ponownych narodzinach, byłoby bardziej poprawne mówić o “manifestacji” czy “remanifestacji.” (...) Musimy przekroczyć pojęcia takie jak narodziny, śmierć, byt czy nie-byt. Rzeczywistość jest wolna od wszelkich pojęć.

Thich Nhat Hanh. (1995). Living Buddha, Living Christ. NY: Riverhead Books. P.133-5.


Więcej na temat Thich Nhat Hanha można znaleźć pod adresem: http://pl.wikipedia.org/wiki/Th%C3%ADch_Nh%E1%BA%A5t_H%E1%BA%A1nh


 

#521. 2012/03/18.

Podobnie, kiedy niewolnik pokocha swojego pana, i swoją żonę i dzieci, może odrzucić prawdziwą wolność, z powodu tych więzów fizycznego pokrewieństwa. I tak staje się niewolnikiem na wieki, pozwalając sobie przekłuć ucho szydłem (zob. Exodus 21:6). Nigdy nie usłyszy słowa, które mogłyby go uwolnić, ale pozostanie permanentnie niewolnikiem w swojej miłości do rzeczy teraźniejszych.

Św. Nil Ascetyk (umarł ok. 430 CE), cytowany w: The Philokalia, Vol. I., s.236.


Więcej na temat św. Nila Ascetyka można znaleźć w języku angielskim pod adresem: http://en.wikipedia.org/wiki/Nilus_of_Sinai


 

#522. 2012/03/25.

Pustelnie, w których Rama i jego towarzysze zatrzymywali się poprzednio, były niewygodne i brudne. To dlatego, że pustelnicy, którzy w nich mieszkali, chcieli być świętymi. Kiedy Rama i jego towarzysze dotarli do Pustelni Pasibrzuchów, znaleźli ją uporządkowaną, czystą i przyjemnie położoną w pół-okręgu, tworzonym przez wzgórza i brzeg pokaźnej rzeki. Było tak dlatego, że pustelnicy którzy tu mieszkali nie chcieli być święci – oni tylko nie chcieli być wszeteczni. (...)

Chaty stały w pewnym oddaleniu od siebie (...). Były zrobione z gliny i pokryte suchymi liśćmi palm. Teren podnosił się łagodnie za nimi, i był pokryty terasami. W terasach rosły drzewa owocowe, kwiaty i warzywa. Przestrzeń przed każdym domem była wysypana piaskiem, i wiodła od niej piaskowa ścieżka w kierunku drzewa banjanowego, które rosło przy rzece. Jego szeroko rozłożone gałęzie, i korzenie, które z nich rosły do ziemi w grubych kolumnach, służyły za miejsce spotkań. (...) Ludzie żyli tu w doskonałej równości. Nikt nie był zazdrosny. (...) Ta społeczność była harmonijna, bo nikt nie troszczył się o to, czy nie rozleci się ona następnego dnia.

Valmiki był ostatnim, który do nich dołączył i dlatego jego chatka stała na szczycie pół-okręgu. Stąd Rama, kiedy tu dotarł, podszedł najpierw do niej. (...)

(...) tak wyglądał Rama po paru miesiącach swojej pielgrzymki. Jego skóra była złoto-brązowa i jaśniała poruszającymi się pod nią mięśniami. Jego tułów, nagi poza taśmą podtrzymującą kołczan, był szeroki w ramionach i wąski w pasie, co tak bardzo jest podziwiane przez Hindusów. Pofałdowana przepaska wokół jego bioder, zaokrąglała się nad jego pośladkami, które były nieco kobiece – znak, że przynależał on do wyszukanej rasy. Opadała ona do połowy ud, które były mocne i szczupłe. Jego stopy były ubrane w sandały z jeleniej skóry. Nie nosił żadnych ozdób, tak że nic nie odciągało oka od nadzwyczajnej piękności jego twarzy. (...) Miał duże oczy. Jego nos był cienki, wargi pełne, a podbródek chłopięcy. Nie było nic aroganckiego w jego postawie, natomiast coś bardzo szlachetnego w ruchach jego głowy. Poruszał się z gracją i mówił głosem człowieka, który jest przyzwyczajony, że słucha się go z uwagą. Poza tymi wszystkimi atrybutami, było w nim jeszcze coś więcej – aura świeżości, jasność, bezpośredniość, jakby u młodego człowieka, który wraca z polowania o pięknym poranku. Kiedy spotkał Valmikiego, miał dwadzieścia osiem lat (...).

Rama pozdrowił go, podnosząc złożone razem dłonie i pochylając swoją głowę. (...)

Spotkanie pomiędzy Panem Ramą i poetą Valmikim, jak opisane przez: Menen, A. (1954). The Ramayana. S.83-4.


Więcej na temat Pana Ramy można znaleźć w pod adresem: http://pl.wikipedia.org/wiki/Rama_(b%C3%B3g)

Więcej na temat Ramajany można znaleźć w pod adresem: http://pl.wikipedia.org/wiki/Ramajana

Więcej na temat Valmikiego można znaleźć w pod adresem: http://pl.wikipedia.org/wiki/Walmiki


 

#523. 2012/04/01.

Ten, który jest gotowy przyjąć cierpienia tego świata, przynosi zbawienie dla świata.

Talmud, Ta'an, 8a.


Więcej na temat Talmudu można znaleźć pod adresem: http://pl.wikipedia.org/wiki/Talmud


 

#524. 2012/04/08.

Klimat miłosierdzia, który jest klimatem nowego stworzenia, zależy od uświadomienia sobie, że wszyscy ludzie są akceptowalni przed Bogiem, od czasu gdy Słowo stało się człowiekiem, mieszkało między nami, umarło na krzyżu za nas, zmartwychwstało, i ustanowiło swój tron w naszym ciele, w naszej ludzkości, w chwale Boga. Stąd, wszystko co jest wymagane, by człowiek był akceptowalny przed Bogiem, i by stał się odbiorcą miłosierdzia, jest to, by był on człowiekiem i grzesznikiem. (Nie przyszedłem bowiem wzywać sprawiedliwych, lecz grzeszników. Mateusz 9:13, List do Rzymian 5:8). My sami nie mamy prawa być bardziej wymagający niż Bóg. Ktokolwiek jest akceptowalny dla Niego, jest też akceptowalny dla nas (...). To jest sprawdzianem naszej wiary i naszego posłuszeństwa wobec Niego (Jan 15:12, 17, 12:34-35), że jesteśmy w stanie być miłosierni wobec innych, jak On był miłosierny wobec nas (...). Nie jest wcale wymagane, by był ktoś specjalnym rodzajem człowieka, należącym do jakiejś rasy, czy klasy, albo praktykującym określone religijne obyczaje (List do Galacjan 5:6). A już najmniej jest wymagane, by ten człowiek był dokładnie taki jak my, przyjazny wobec nas i skłonny łechtać naszą próżność przez szczególne względy dla naszej osoby czy naszych poglądów.

Thomas Merton, Love and Living.


Więcej na temat Tomasza Mertona można znaleźć pod adresem: http://pl.wikipedia.org/wiki/Thomas_Merton


 

#525. 2012/04/12.

To głębsze poznanie Boga daje mi zupełną swobodę i wolność duchową, a w ścisłym zjednoczeniu z Nim nic mi przeszkodzić nie może, nawet moce anielskie nie są w stanie. Czuję, że jestem wielka, kiedy jestem zjednoczona z Bogiem. Co za szczęście mieć świadomość Boga w sercu i żyć w ścisłej z Nim zażyłości.

Faustyna Kowalska (1905-1938). Dzienniczek, 1135.


Więcej na temat Tomasza Mertona można znaleźć pod adresem: http://pl.wikipedia.org/wiki/Thomas_Merton


 

#526. 2012/04/22.

 

To, co Bóg powiedział do róży,

sprawiając, że zaśmiała się w pełni swojego piękna,

powiedział też do mojego serca,

i uczynił je sto razy piękniejszym.

Rumi, Mathnawi III, 4129, cytowany w: Helminski, Kabir (2000). The Rumi Collection. s.86.


Więcej na temat Rumiego można znaleźć pod adresem: http://pl.wikipedia.org/wiki/Rumi


 

#527. 2012/04/27.

 

Nie musisz opuszczać swojego pokoju. Siedź przy stole i słuchaj. Nawet nie musisz słuchać, po prostu czekaj, bądź cichy, spokojny i sam. Świat z własnej woli zaoferuje się tobie, byś zdjął jego maskę. Nie ma wyboru, ułoży się w ekstazie u twoich stóp.

 

Przypisywane Franzowi Kafce. Cytat umieszczony w Facebooku przez Schocken Books.


Więcej na temat Franza Kafki można znaleźć pod adresem: http://pl.wikipedia.org/wiki/Franz_Kafka


 

#528. 2012/05/06.

 

Ktoś powiedział, że kontynuacja naszego gatunku odbywa się dzięki zdolności człowieka do przebaczenia. Przebaczenie jest świętością. Dzięki przebaczeniu wszechświat jest utrzymywany w całości. Przebaczenie jest mocą nad mocami; przebaczenie jest ofiarą; przebaczenie jest spokojem umysłu. Przebaczenie i łagodność to jakości tego, który włada sobą. One reprezentują odwieczną cnotę.

Paramahansa Jogananda, Autobiografia Jogina, P.513.


Więcej na temat Joganandy (1893-1952) można znaleźć pod adresem: http://pl.wikipedia.org/wiki/Jogananda


 

#529. 2012/05/13.

 

Co powstrzymuje nas przed kultywowaniem ciszy? ... Cisza rzadko jest nam dana. Aby ją znaleźć, musimy iść przeciw siłom nawyku i konwencji. Powinniśmy pamiętać, że osiągnięcie ciszy nie będzie łatwe ... że będziemy musieli zobaczyć samych siebie w sposób, którego wolelibyśmy uniknąć. Wszyscy żyjemy z ukrytymi lękami o sobie. Jak długo moje wewnętrzne i zewnętrzne światy pozostają hałaśliwe i szalone, tak długo ja mogę ignorować rzeczy, które powinienem skonfrontować: moje kompromisy, samo-zaangażowanie, złe przeczucia, pożądania, poczucia winy, strach. Kiedy jestem zajęty, kiedy nie słucham mego głębszego ja, mogę się ukryć. (...) tak długo jak mówię, lub wypełniam umysł mową innych ludzi, czuję się bezpieczny. (...)

Jones, Timothy. The Art of Prayer. S.46-47


Więcej na temat Timothy Jones można znaleźć w języku angielskim pod adresem: http://www.stgeorgesnashville.org/The_Parish/Clergy


 

#530. 2012/05/21.

 

O Wielki Duchu, którego głos słyszę w wiatrach,

przychodzę do ciebie jako jedno z wielu twoich dzieci.

Potrzebuję twoją moc i mądrość.

Uczyń mnie mocnym, ale nie po to, bym mocniejszy był od brata,

ale bym mógł pokonać mojego największego wroga: siebie samego!

Niech gwiazdy uniosą w dal twój smutek,

niech kwiaty wypełnią twoje serce pięknem,

niech nadzieja na zawsze otrze twoje łzy,

i ponad wszystko, niech cisza uczyni cię mocnym.

Przypisywane Wodzowi Dan George, 1967.


Więcej na temat Wodza Dana George można znaleźć w języku angielskim pod adresem: http://www.newfederation.org/Native_Leaders/Bios/George.htm


 

#531. 2012/05/28.

Duch, bez poruszania się, jest szybszy niż umysł. Zmysły nie mogą Go osiągnąć: On jest zawsze poza nimi. Stojąc w miejscu On wyprzedza biegnących. Do oceanu jego bytu, duch życia prowadzi strumienie działań.

Iso Upanishad, cytowana za: Novak Philip, The World Wisdom, s.9.


Więcej na temat Upaniszad można znaleźć pod adresem: http://pl.wikipedia.org/wiki/Upaniszady


 

#532. 2012/06/03.

Raz, kiedy Juliusz Kugy został zapytany, jakiego typu człowiekiem powinien być alpinista, odpowiedział: “Prawdziwy, wybitny i skromny.”

Heinrich Harrer, (1959). White Spider (Biały Pająk), s.127.


Więcej na temat Juliusza Kugy można znaleźć pod adresem: http://pl.wikipedia.org/wiki/Julius_Kugy lub w języku angielskim pod adresem: http://en.wikipedia.org/wiki/Julius_Kugy

Więcej na temat Heinricha Harrera można znaleźć pod adresem: http://pl.wikipedia.org/wiki/Heinrich_Harrer


 

#533. 2012/06/10.

Przyjemności i cierpienia życia nie są tylko twoim udziałem. Nawet królowie, cesarze i święci poddawani byli cierpieniu. Jeśli spojrzysz dookoła, zobaczysz, że nikomu nie udaje się przed nimi uciec. Aby osiągnąć duchowe oświecenie, trzeba przejść zarówno przez przyjemności jak i cierpienia. W momentach przyjemności, nie zapominaj o Panu, siedzibie szczęśliwości, a w bólu nie trać serca (...).

Jeśli jakieś brzemię lub myśl sprawia ci kłopot, nie pozwól im pozostać zbyt długo. Czytaj w takich momentach jakąś świętą księgę lub zaangażuj się w jakąś bezinteresowną usługę dla innych. Medytuj lub śpiewaj głośno o chwale Pana. Odwróć swoją uwagę, przekształć te myśli i przegnaj troskę, która ci doskwiera.

Shri Anandpur, Skarby Duchowego Spokoju (Treasures of Spiritual Peace) (1992), 579, 714.


 

#534. 2012/06/17.

Miłość to doskonały spokój i największe podniecenie (...).

Rabia (c.717-801), cytowana w: Ladinsky Daniel (2002). Love Poems from God. Twelve Sacred Voices from the East and West. s.5.


 

#535. 2012/07/22.

 

W naszej ignorancji jesteśmy niewinni, w naszych działaniach winni. Grzeszymy nie wiedząc i cierpimy nie rozumiejąc. Nasza jedyna nadzieja to: zatrzymać się, popatrzeć, zrozumieć i wydobyć się z pułapki pamięci. Bo pamięć karmi wyobraźnię, a wyobraźnia generuje pragnienie i lęk.

 

Shri Nisargadatta Maharaj (2005). I Am That. s.416.


 

#536. 2012/07/29.

 

W obecnych czasach Karma Joga (joga pracy – P.R.) jest na tym świecie bardzo potrzebna. Faktem jest, że z powodu postępu w nauce i technologii ludzie stali się leniwi. Na przykład, wynaleziono komputery i wszystkie obliczenia dokonywane są przez nie, i wielu ludzi przestało używać swoich ciał i umysłów. (...) Nauka poczyniła wielki postęp w tym świecie. Tam, gdzie angażowaliśmy do pracy tysiące ludzi, teraz buldożer wykonuje pracę w ciągu kilku sekund. Sprawia to jednak, że tysiąc ludzi staje się niepotrzebnymi i bezrobotnymi. W miarę jak bezrobocie zwiększa się, ludzie tracą spokój umysłu. Dzieje się tak dlatego, że człowiek przestał pracować. Z powodu tej nieaktywności, wszelkiego rodzaju bóle i choroby narastają w świecie.

Chcę, abyście przejęli energię maszyn do siebie i pracowali jak maszyny! (...) Musimy podążać Ścieżką, która nas wzmocni, a więc nie możemy być zależni od maszyn. (...) Oto dlaczego jest tak ważne by być aktywnym i ciężko-pracującym. (...) To jest najlepsza Ścieżka dla wszystkich. (...) To jest odwieczna, niewzruszona droga. (...)

Haidakhan Babadżi (1970-1984). Nauki Babadżiego, s.121-2.


Więcej na temat Babadżiego z Haidakhanu można znaleźć pod adresem: http://pl.wikipedia.org/wiki/Haidakhan_Babad%C5%BAi


 

#537. 2012/08/05.

 

Musisz znaleźć swoją własną drogę. O ile sam jej nie znajdziesz, ona nie będzie twoja i poprowadzi cię do nikąd. Szczerze żyj swoją prawdą, taką jaką znalazłeś – działaj w oparciu o odrobinę tego, co udało ci się zrozumieć. To twoja gorliwość cię przeprowadzi, a nie spryt – twój czy kogoś innego. (...) Żyj czyste, bezinteresowne życie, to wszystko. (...) Nie oszukuj i nie rań – czy to nie jest ważne? Ponad wszystko potrzebujesz wewnętrznego spokoju – co wymaga harmonii pomiędzy wewnętrznym i zewnętrznym. Rób to, w co wierzysz i wierz w to, co robisz. Wszystko inne jest stratą energii i czasu.

Nisargadatta (1897-1981). I am That, P.499.


Więcej na temat Szri Nisargadatty można znaleźć w języku angielskim pod adresem: http://en.wikipedia.org/wiki/Nisargadatta_Maharaj


 

#538. 2012/08/12.

 

Są trzy oznaki prawdziwej hojności: być wytrwałym bez stawiania oporu, chwalenie bez poczucia szczodrobliwości, i dawanie, zanim się zostanie poproszonym.

Przypisywane Mistrzowi Sufi Maarufowi Karkhi (umarł ok. 815 C.E.). Cytat przysłany przez Johna Savlove.


Więcej na temat Maarufa Karkhi można znaleźć w języku angielskim pod adresem: http://en.wikipedia.org/wiki/Maruf_Karkhi


 

#539. 2012/08/19.

 

Twoje Imię jest moim uzdrowieniem, O mój Boże, a pamięć o Tobie moim lekarstwem. Bliskość do Ciebie jest moją nadzieją, a miłość do Ciebie moim towarzyszem. Twoje miłosierdzie dla mnie jest moim leczeniem i pomocą zarówno w tym świecie jak i tym, który ma nadejść. Ty, prawdziwie, jesteś Wszech-Dobrotliwy, Wszech-Wiedzący i Wszech-Mądry.

 

Przypisywane Baha'u'llahowi (1817-1892).


Więcej na temat Baha'u'llaha można znaleźć pod adresem: http://pl.wikipedia.org/wiki/Bah%C3%A1%27u%27ll%C3%A1h


 

#540. 2012/08/26.

 

Ciało jest pełne lubieżności i złości. Towarzystwo pobożnych ludzi płucze je.


ADI GRANTH, GURU IV, GAURI RAG. Uzyskane z: http://www.allaboutsikhs.com/quotations w dniu 26 sierpnia 2012.


Więcej na temat Adi Granth można znaleźć pod adresem: http://pl.wikipedia.org/wiki/Adi_Granth


 

#541. 2012/09/09.

 

“Dziesięć tysięcy kwiatów na wiosnę, księżyc na jesieni, chłodny powiew wiatru w lecie, śnieg w zimie.

Jeśli twój umysł nie jest zachmurzony przez niepotrzebne rzeczy,

to jest najlepszy czas twojego życia.”

 

Przypisywane Mistrzowi Zen Wumen (1183-1260). Cytat nadesłany przez Jeffreya Solomon.


Więcej na temat Wumena Huikai można znaleźć pod adresem: http://pl.wikipedia.org/wiki/Wumen_Huikai


 

#542. 2012/09/16.

 

Wielu ludzi sięga po wino, by przegnać smutne czy nieprzyjemne wspomnienia i zmartwienia, ale tego typu zapomnienie pozbawia człowieka wrodzonej jego duszy mądrości – tej siły, przez którą miał on w założeniu pokonywać swoje trudności i znaleźć trwałą szczęśliwość. Bóg, będąc Samą Radością, chce byśmy szukali i znaleźli, wewnątrz naszych dusz, Jego wiecznie-nowy błogostan.

 

Paramahansa Jogananda (1893-1952), Man's Eternal Quest, S.160.


Więcej na temat Paramahansy Joganandy można znaleźć pod adresem: http://pl.wikipedia.org/wiki/Jogananda


 

#543. 2012/09/23.

 

Ustawiłem mój namiot

przed tobą w podziwie i strachu

i w desperacji mojej

uczyniłem twoje imię moją twierdzą.

Spojrzałem w prawo

i w lewo, i nie było w pobliżu nikogo -

w twoje ręce

oddałem moją samotność ...

Salomon Gabirol (11-ty wiek). The Hour of Song. Cytowany za: Cole, Peter (Trans.) (2001). Selected Poems of Solomon Ibn Gabirol. Princeton, Oxford: Princeton University Press. s.117.


Więcej na temat Gabirola można znaleźć pod adresem: http://pl.wikipedia.org/wiki/Awicebron


 

#544. 2012/09/30.

 

Szczęście jest możliwe, ale wymaga wysiłku.

 

Jedno z założeń Psychologii Pozytywnej.


Więcej na temat Psychologii Pozytywnej można znaleźć w języku angielskim pod adresem: http://en.wikipedia.org/wiki/Positive_psychology


 

#545. 2012/10/07.

 

“Wierz w miłość, która jest zabezpieczona dla ciebie jako Twoje dziedzictwo, i ufaj, że w tej miłości jest moc i błogosławieństwo tak wielkie, że możesz podróżować, dokąd zechcesz, nigdy nie wychodząc poza nią.”

 

Rainer Maria Rilke. Umieszczone na Facebooku przez Nirmala Sharma.


Więcej na temat Rainera Marii Rilke można znaleźć pod adresem: http://pl.wikipedia.org/wiki/Rainer_Maria_Rilke


 

#546. 2012/10/14.

 

Uważajcie na rzekę, która jest teraz wzburzona. Noście odpowiednie ubranie, okrywajcie się jak należy. Każdy powinien pamiętać o czystości, tak by nie mogły szerzyć się choroby. (...)

Wszyscy musicie się rozwijać, troszcząc się właściwie o swoje zdrowie. Tylko troszcząc się należycie o swoje zdrowie, możecie osiągnąć sukces. Faktem jest, że jeśli wasze zdrowie nie jest dobre, to jak możecie służyć? Troska o własne zdrowie jest tak samo ważna, jak jakikolwiek z waszych pozostałych życiowych obowiązków. Jest to wasz obowiązek wobec ciała. Jeśli wasze ciało nie działa należycie, to jak będziecie funkcjonować i rozwijać się?

 

Haidakhan Babaji. Nauki Babadżiego. (11 Wrzesień 1983; 9 Styczeń 1984)


Więcej na temat Babadżiego z Haidakhanu można znaleźć pod adresem: http://pl.wikipedia.org/wiki/Haidakhan_Babad%C5%BAi

Więcej na temat Nawaratri można znaleźć pod adresem: http://pl.wikipedia.org/wiki/Nawaratri


 

#547. 2012/10/21.

 

Odwiedzenie chorego zawsze przynosi korzyść.

Być może chory jest ukrytym świętym,

albo przyjacielem Drogi (...).

Nawet jeśli jest twoim wrogiem,

twoja wizyta może zamienić go w przyjaciela,

albo zmniejszyć jego niechęć do ciebie.

Wiele jeszcze można by o tym powiedzieć,

ale żeby nie być nużącym, oto jest sedno:

zaprzyjaźnij się z całą społecznością.

Rumi, Mathnawi I, 2140 ... cytowany w: Helminski, Kabir (2000). The Rumi Collection. S.169.


Więcej na temat Rumiego można znaleźć pod adresem: http://pl.wikipedia.org/wiki/Rumi


 

#548. 2012/10/28.

Wszystkie te formy są ci obce, (...) przerażają cię, (...) a jednak to jesteś ty, który je stworzył. Nie daj się swojemu lękowi, daj odpór mentalnemu pomieszaniu! To wszystko jest nierzeczywiste, i to co widzisz, to zawartości swojego własnego umysłu w konflikcie z samym sobą. Wszystkie te przerażające bóstwa, czarownice i demony dookoła ciebie – nie bój się ich, nie uciekaj przed nimi! One są jedynie (...) zawartością twojego umysłu, odbitą w lustrze Pustki. Jeśli w tym momencie uda ci się to zrozumieć, ten wgląd wprowadzi cię w zdumienie, twoje subtelne ciało przemieni się w tęczę, i znajdziesz się w raju pomiędzy aniołami.

Tybetańska Księga Umarłych, cytowana w: Novak Philip, The World Wisdom, s.87-91.


Więcej na temat Halloweenu można znaleźć pod adresem: http://pl.wikipedia.org/wiki/Halloween albo w języku angielskim pod adresem: http://en.wikipedia.org/wiki/Halloween

Więcej na temat Tybetańskiej Księgi Umarłych można znaleźć pod adresem: http://pl.wikipedia.org/wiki/Tybeta%C5%84ska_Ksi%C4%99ga_Umar%C5%82ych


 

#549. 2012/11/04.

Wszyscy myślicie, że wiara jest zabawą. Któregoś dnia będziecie się musieli poderwać bez lęku przed życiem czy śmiercią; tylko tak będziecie w stanie osiągnąć postęp. Kiedy przyjdzie czas, będziecie musieli przejść przez ogień i wodę. Jedynie odważny człowiek może przeżyć te czasy.

Haidakhan Babaji. Nauki Babadżiego, s.39 (6 Kwiecień 1982).


Więcej na temat Babadżiego z Haidakhanu można znaleźć pod adresem: http://pl.wikipedia.org/wiki/Haidakhan_Babad%C5%BAi


 

#550. 2012/11/12.

Tolerancja jest cnotą (wynikającą z) wiary. Kiedy nawet liść nie może się odwrócić bez Woli Pana, po co tracić cierpliwość?

Shanti Vachan Bhandar, 787.


Więcej na temat Międzynarodowego Dnia Tolerancji można znaleźć w języku angielskim pod adresem: http://en.wikipedia.org/wiki/International_Day_for_Tolerance


 

#551. 2012/11/18.

Najwyższa Osoba Boga rzekł: Nieustraszoność, oczyszczenie życia, kultywowanie wiedzy duchowej, dobroczynność, samokontrola, spełnianie ofiar, studiowanie Wed, pokuta i prostota, łagodność, prawdomówność, wolność od złości, wyrzeczenie, spokój, niechęć do krytykowania, współczucie dla wszystkich żywych istot, wolność od żądzy, delikatność, skromność, mocna determinacja, wigor, zdolność przebaczania innym, hart ducha, czystość, wolność od zazdrości i pragnienia honorów – te transcendentalne cechy, o synu Bharaty, przynależą ludziom pobożnym o boskiej naturze.

Bhagavad-Gita 16:1-3.


Więcej na temat Bhagavad-Gity można znaleźć pod adresem: http://pl.wikipedia.org/wiki/Bhagawadgita


 

#552. 2012/11/25.

Sri Babadżi ukazuje nam praktyczną stronę nauk wielkich świętych, takich jak Guru Nanak, którzy nie wyznawali jakiejś szczególnej religii czy kultu. On (Nanak) dał nam nauki duchowej doskonałości, ważne dla całej ludzkości. Podążać za tymi naukami, to znaczy uświadomić sobie dobro całej ludzkości, jedność całej ludzkości i jedność indywidualnej duszy z Duszą uniwersalną. (...) Guru Nanak, który pojawił się w Pendżabie, był takim świętym. Cokolwiek robił, robił dla ludzkości. Działania wielkich świętych, jak Guru Nanak, mają na celu właśnie dobro ludzkości jako całości – mają na celu doprowadzenie człowieka do prawdziwego celu życia. Słowa świętych zawierają w sobie wibrację i energię, która ma moc, by usunąć z tego świata zło i (ludzkie) wady. Ich wartość polega na tym, że one inspirują. Oto dlaczego w pismach mówi się, że ich słowa powinny być ciągle odczytywane, i że powinno się nad nimi medytować i wykorzystywać je w praktyce. (...)

Haidakhan Babadżi. Nauki Babadżiego, 10 Kwiecień 1983.


Więcej na temat Guru Nanaka można znaleźć pod adresem: http://pl.wikipedia.org/wiki/Nanak

Więcej na temat Babadżiego z Haidakhanu można znaleźć w języku angielskim pod adresem: http://en.wikipedia.org/wiki/Haidakhan_Babaji


 

#553. 2012/12/02.

Niektórzy ludzie wierzą, ponieważ nauczyli się wierzyć od swoich przodków. Z jednej strony to jest zadowalające, bo żaden argument filozoficzny nie złamie ich wiary; z drugiej strony to jest niezadawalające, ponieważ ich wiara nie pochodzi z osobistego doświadczenia. Inni dochodzą do wiary poprzez przekonanie, poprzedzone studiami. To jest zadowalające w jednym sensie – oni znają Boga poprzez wewnętrzne przekonanie; w innym sensie to jest niezadawalające, ponieważ jeśli ktoś potrafi im zademonstrować błąd w ich rozumowaniu, oni mogą stać się niewierzącymi. Najlepiej wierzą ci, których wiara jest zadawalająca w każdy sposób – oni wierzą z powodu tradycji i także poprzez swoje własne rozumowanie. To właśnie mamy na myśli, kiedy mówimy: “Bóg nasz i Bóg naszych przodków.” Bóg jest naszym mistrzem zarówno dlatego, że my to wiemy, jak i dlatego, że tak nauczyli nas przodkowie.

Baal Shem Tov (1698-1760), cytowany w: Michael Shire, The Jewish Prophet, S.81.


Więcej na temat Baal Shem Tov można znaleźć pod adresem: http://pl.wikipedia.org/wiki/Israel_Baal_Szem_Tow


 

#554. 2012/12/09.

“Można podążać za jakąkolwiek religią, można podążać za jakąkolwiek praktyką czy ścieżką, ale trzeba być ludzkim.”

Haidakhan Babadżi. Nauki Babadżiego. 22 Styczeń 1983.


Więcej na temat Babadżiego z Haidakhanu można znaleźć pod adresem: http://pl.wikipedia.org/wiki/Haidakhan_Babad%C5%BAi


 

#555. 2012/12/16.

Mistycyzm to obudzenie się do i kultywowanie świadomości transcendentalnej. To jest jednocząca świadomość. Wszystkie formy mistycznej mądrości są jednoczące, a więc nie-dwoiste (non-dual). To jest znaczący punkt zbieżny pomiędzy samymi religiami. (...) Współ-duchowość (interspirituality) to termin, który obrazuje załamywanie się barier, jakie dzieliły religie przez tysiąclecia. To jest także przechodzenie i dzielenie się duchowymi, estetycznymi, moralnymi i psychologicznymi skarbami, które istnieją w duchowościach światowych religii. Najgłębszy poziom obdarowywania się jest w i poprzez wzajemną mistyczną mądrość, czy to w nauczaniu, wglądzie, metodach duchowej praktyki czy jej owocach. Mistyczne życie, w swojej dojrzałej formie, jest naturalnie współ-duchowe, dzięki tej wewnętrznej wolności budzącej się w głębi człowieka, który jest na duchowej ścieżce. Ta ścieżka uwalnia nas od przeszkód w nas samych, które powstrzymywałaby nas przed otwartością i gotowością, by czerpać z mistycznych źródeł innych tradycji. By napić się tego nektaru, potrzebna jest otwartość i zdolność asymilacji głębi doświadczenia tych czcigodnych tradycji. To staje się coraz bardziej powszednie, że jednostki przekraczają granice własnej wiary, by wejść na obszar innego (człowieka) czy innych (ludzi). Możemy w istocie mówić o tym nowym tysiącleciu jako o Wieku Współ-Duchowości.

Wayne Teasdale. (1999). Mysticism as the Crossing of Ultimate Boundaries: A Theological Reflection. [Mistycyzm jako Przekraczanie Ostatecznych Granic: Refleksja Teologiczna]. Ściągnięte z: http://csp.org/experience/docs/teasdale-mysticism.html 16 Grudnia 2012.


Więcej na temat Wayne Teasdale można znaleźć w języku angielskim pod adresem: http://en.wikipedia.org/wiki/Wayne_Teasdale


 

#556. 2012/12/23.

I powiedział siedzący na tronie, “Patrz, ja odnawiam wszystkie rzeczy.”

Objawienie św. Jana 21:5.


Więcej na temat Objawienia św. Jana można znaleźć pod adresem: http://pl.wikipedia.org/wiki/Objawienie_Jana


 

#557. 2012/12/30.

Jedyną prawdziwą radością na tej ziemi jest uciec z więzienia naszego fałszywego ja, i poprzez miłość osiągnąć tę jedność z Życiem, które mieszka i śpiewa w esencji każdego stworzenia, i w centrum naszych własnej dusz.

Thomas Merton, cytowany za: Novak Philip, The World's Wisdom, s.276.

Znajdź w sobie tę radość i wyraź ją swoją twarzą. Kiedy to robisz, gdziekolwiek idziesz, twój mały uśmiech naładuje wszystkich twoim boskim magnetyzmem. Wszyscy będą szczęśliwi!

Paramahansa Jogananda, Man's Eternal Quest, s.174.


Więcej na temat Tomasza Mertona można znaleźć pod adresem: http://pl.wikipedia.org/wiki/Thomas_Merton

Więcej na temat Paramahansy Joganandy można znaleźć pod adresem: http://pl.wikipedia.org/wiki/Jogananda



Strona Główna