Notki Jednego Boga - Archiwum
2007
O ile nie wskazane inaczej, wszystkie cytaty są tłumaczeniami własnymi z angielskich orginałów. P.R.
 
#292. 2007/01/07. 
 
Abba Mojżesz odpowiedział: "Patrzeć na Boga cały czas i nie być od Niego oddzielonym, na sposób, który pragniecie, jest niemożliwe dla człowieka ciągle pozostającego w swoim ciele i będącego niewolnikiem własnych słabości. Z drugiej jednak strony, to jest możliwe, żeby patrzeć na Boga, ponieważ jest wiele sposobów, w jaki można Go kontemplować. Bóg nie jest jedynie dostępny w Swoim błogosławionym i niepojmowalnym bycie, (...). Można Go także poznać poprzez wielkość i piękno Jego stworzeń, poprzez Jego opatrzność, która zarządza światem z dnia na dzień, poprzez Jego szlachetność i wiele cudów, które ukazuje On Swoim świętym z każdego pokolenia. (...) Jest wiele podobnych sposobów widzenia i pojmowania Boga, które dojrzewają w nas zgodnie z naszym wysiłkiem i stopniem oczyszczenia."
 
Sw. Jan Kasjan (360-435), cytowany w: The Philokalia, Tom I., s.96-7.
#293. 2007/01/14. 
Bądź sobą i szukaj swojej własnej ścieżki. Znaj siebie zanim spróbujesz poznawać dzieci. Uświadom sobie do czego jesteś sam zdolny, zanim spróbujesz narzucić prawa i obowiązki dzieciom. Przede wszystkim, co najważniejsze, musisz pojąć, że ty także jesteś dzieckiem, które musisz najpierw poznać, wychować i wyedukować. Dzieci nie są ludźmi jutra, one są ludźmi dzisiaj. Mają prawo, by brano je poważnie, i by były traktowane z czułością i szacunkiem. Powinno im się pozwolić, by wyrosły na osoby, którym było im przeznaczone zostać. Nieznana osoba w każdym z nich jest naszą nadzieją na przyszłość.
Janusz Korczak (1879-1942), How to Love a Child, cytowany w: Michael Shire, The Jewish Prophet, s.115.

Więcej na temat Janusza Korczaka: http://pl.wikipedia.org/wiki/Janusz_Korczak
#294. 2007/01/21. 
Nie posiadając prawdziwej wiedzy, my ciągle ufamy pozornej poprawności naszego stylu życia, i w ten sposób sprowadzamy się na manowce, starając się przypodobać ludziom, szukając chwały, sławy i pochwały, którą oni oferują. Ale Sędzia, którego nie da się oszukać, przyjdzie z całą pewnością, "ujawni to, co ukryte, i objawi zamysły serc" (1 Kor 4:5). On ani nie ma w poważaniu bogaczy ani nie roztkliwia się nad biednymi, ale zdziera zewnętrzną powłokę i ujawnia prawdę za nią ukrytą.
Sw. Marek Ascetyk (4 wiek naszej ery) cytowany w: The Philokalia, Tom. I., s.150.
#295. 2007/01/28. 
Czyż nie jest oczywiste (...) że istnieje tylko jedno i to samo boskie światło: to, które widzieli apostołowie na Górze Tabor, i które oczyszcza dusze także teraz, i które jest rzeczywistością wiecznych błogosławieństw, jakie mają nadejść?
Sw. Grzegorz z Palmy (1296-1359) cytowany w: Speake, Graham (2002). Mount Athos. Renewal in Paradise. London, New Haven: Yale University Press, s.92.

Więcej na temat Sw. Grzegorza z Palmy można znaleźć w języku angielskim pod adresem: http://en.wikipedia.org/wiki/Gregory_Palamas
#296. 2007/02/02. 
(31 XII 1964)

Drogi Tom, piszę to w wieczór sylwestrowy, który tradycyjnie spędzamy w domu, bez żadnego towarzystwa, od tego dnia na przełomie 1944/45, kiedy upiłem się w całkiem niestosownych okolicznościach. A to, żeby odpokutować albo wyrazić naszą wdzięczność za to, że nie zostaliśmy natychmiast ukarani po moich głupich wyczynach. (...) Piszę coraz mniej poezji i staję się marzycielem, tzn. mierzę odległość między tym, co chciałbym i mógłbym (jak czuję) napisać - z jednej strony, a tym, co mogę napisać - z drugiej, w wyniku czego nie piszę nic. Moje noce wypełniają ekstatyczne modlitwy, radość - wiem, że to może być po prostu pułapka, ale nie mogę walczyć z oczywistością. (...) ku mojemu zdziwieniu powracam do swojej młodości, do zabawy z możliwościami. Ale to jest także mój ból; pragnienie bycia użytecznym, splecione z moją osobistą ambicją literacką, popycha mnie ku temu, żeby coś zrobić. Czy w tych czasach powszechnej negacji i szyderstwa człowiek nie powinien dawać wyrazu zachwytowi?

Czesław Miłosz (1911-2004) cytowany w: Tarnowska, Maria (Tłum). (2003). Thomas Merton, Czesław Miłosz - Listy. Kraków, Poland: Znak, s.147.
Więcej na temat Czesława Miłosza można znaleźć pod adresem: http://pl.wikipedia.org/wiki/Czes%C5%82aw_Mi%C5%82osz
#297. 2007/02/11. 
Ujrzawszy swoją kandydatkę na żonę, Rati, Kama został przeszyty własnymi strzałami i opanowany przez przyjemność stowarzyszenia. Jego żona, pięknie zbudowana, strzelająca oczami na boki, cudownie stosowna do jego uwielbienia przyjemności, zdawała się mu obiecywać mnóstwo frajdy. (...) Wciągając naturalnie słodki zapach jej równego oddechu Kama zapomniał o swojej wierze w bryzę Malaji. Widząc jej twarz przypominającą księżyc w pełni, ze wszystkim charakterystycznymi znakami, Kama nie mógł znaleźć żadnej różnicy pomiędzy jej twarzą a księżycem. Jej piersi przypominały kwiaty złotego lotosu z suteczkami błyszcącymi jak pszczoły uwijające się wokół niego. (...)  Jego oczy przyglądające się skórze około jej głębokiego pępuszka świeciły jak czerwone śliwki. Ta piękna kobieta o smukłej kibici w jej naturalnym złotym zabarwieniu, wydawała mu się złotą platformą. Kama patrzył na jej uda z uwielbieniem jak na pień plantanu, tak jakby były one jego oszczepami. Jej pięty, palce i boczne strony stóp były nieco czerwone. Dzięki nim zdawała się ona być znakomitą towarzyszką Kupidyna. Jej czerwone ręce o paznokciach jak kwiaty Kimsuka, i dobrze zaokrąglonymi palcami, były bardzo piękne. Jej ramiona przypominały łodygi lotosu. Były błyszczące i miękkie. Przypominały korale wysyłające strumień światła. Jej błyszczące włosy przypominały błękitną chmurę i puszysty ogon jelenia Camari. Tak świeciła pięknością żona Kamy.

Tak jak Pan Sziwa zaakceptował Gangę, wypływającą ze śnieżnych gór, tak Kama ożenił się z Rati. (...) Nastąpiły po tym wielkie uroczystości mające na celu zwielokrotnienie przyjemności wszystkich uczestników, mój drogi. (...) Rati była zachwycona otrzymawszy Kamę za męża. Kama o słodkim głosie cieszył się nią jak chmurą o zachodzie słońca, wypełniona promienistym światłem. I tak Kama wziął Rati do swojego namiotu (...).

Opis małżeństwa Kamy, Hinduskiego Boga Miłości, opowiedziany w: Shivapurana, Vol.I. New Dehli: Motilal Banarsidass. s.288-290. Miłych Walentynek!!!

Więcej na temat Boga Kamy można znaleźć w języku angielskim pod adresem: http://en.wikipedia.org/wiki/Kamadeva
#298. 2007/02/19. 
Pość przed Panem zgodnie ze swoją siłą, bo czyniąc tak pozbędziesz się nieczystości i grzechów; to uwzniaśla twą duszę, uświęca twój umysł, wygania demony, i przygotowuje cię na obecność Boga.
Sw. Ewagriusz Samotnik (345-399 C.E.), cytowany w: The Philokalia, Vol. I., s.36

Więcej na temat Sw. Ewagriusza z Pontu można znaleźć pod: http://pl.wikipedia.org/wiki/Ewagriusz_z_Pontu
#299. 2007/02/25. 
Zapytano Ojca Markariusza: Jak powinniśmy się modlić? Stary człowiek odpowiedział: Długa mowa nie jest konieczna. Raczej wyciągnijcie swoje ramiona i powiedzcie: Panie, tak jak sobie życzysz i jak wiesz, miej miłosierdzie nade mną. Kiedy jednak czujecie, że pojawił się konflikt, musicie powiedzieć: Panie, pomóż! On wie, co jest dla nas dobre i traktuje nas miłościwie.
Nomura, Yushi. Desert Wisdom:  Sayings from the Desert Fathers. P.104
#300. 2007/03/04. 
 
Oby połóg był lekki
i dziecko rosło nam zdrowo.
Niech będzie czasem szczęśliwe
i przeskakuje przepaście.
Niech serce jego ma zdolność wytrwania,
a rozum czuwa i sięga daleko.
 
Wisława Szymborska (1997). O śmierci bez przesady. Kraków: Wydawnictwo Literackie. s.172

Więcej na temat Wisławy Szymborskiej: http://pl.wikipedia.org/wiki/Wis%C5%82awa_Szymborska
#301. 2007/03/11. 
 
"Powinniście także odnaleźć takie regiony w swoich krajach, gdzie ludzie cierpią biedę i żyją w beznadziejności, i uczynić co tylko się da, aby podnieść poziom ich życia, nauczyć ich czystości i wysokich wartości moralnych. Szczerze i z głębi serca służyć tym, którzy są w potrzebie - oto prawdziwa służba Bogu."
 
Babadżi z Haidakhanu. (1990). Nauki Babadżiego. Wrocław: Haidakhandi Samadż, s.79. (1983-04-20).

Więcej na temat Babadżiego z Haidakhanu można znaleźć pod: http://www.babaji.pl/pl/babaji.htm
#302. 2007/03/18. 
 
Kiedy twoja radość jest prawdziwa masz na twarzy uśmiech milionera. Szczery uśmiech rozprowadza kosmiczną energię, pranę, do każdej komórki twojego ciała. (...) Taki uśmiech pochodzi z medytacji.
 
Jedyną rzeczą, która trwa, jest radość Boga. Kiedy ją masz, uśmiechasz się cały czas.  

 

Znajdź tę radość wewnątrz siebie i wyraź ją w swojej twarzy. Kiedy to robisz, gdziekolwiek idziesz, twój mały uśmiech naładuje wszystkich boskim magnetyzmem. Wszyscy będą szczęśliwi!
Paramahansa Yogananda, Man's Eternal Quest, ss. 89, 173, 174.

Więcej na temat Paramahansy Yogananda można znaleźć pod: http://pl.wikipedia.org/wiki/Paramahansa_Yogananda
#303. 2007/03/25. 
 
Na Boga, nie zadawalajcie się
jakąkolwiek duchową korzyścią, którą udało się wam osiągnąć,
ale łaknijcie więcej - jak ktoś cierpiący na chorobę, 
którego pragnienie wody nigdy nie jest zaspokojone.
Ten Boski Dziedziniec jest Placem (Zabawy) Nieskończonego.
 
Rumi, Mathnawi III, 1960, cytowany w: Helminski, Kabir (2000). The Rumi Collection. s.96.

Więcej na temat Rumiego (1207-1273) można znaleźć pod: http://pl.wikipedia.org/wiki/Rumi

#304. 2007/04/01. 
 
(...) ci, którzy dopiero niedawno uciekli przed agitacją świata, powinni praktykować ciszę. Inaczej, poprzez częste wychodzenie (do świata), otworzą na nowo rany uczynione umysłowi przez zmysły. Powinni się starać nie dodawać żadnych nowych wizerunków do swoich starych fantazji. Ci, którzy dopiero co wyrzekli się świata, odkrywają, że cisza jest bardzo trudna do praktykowania, bo teraz pamięć ma czas, by poruszyć cały brud, który w nich jest, podczas gdy przedtem nie miała szansy tego uczynić, z powodu wielu innych zajęć człowieka. Jednakowóż, choć trudna do praktykowania, cisza z czasem uwolni umysł od bycia nękanym przez nieczyste myśli. Ponieważ celem jest oczyszczenie duszy, ludzie tacy powinni unikać wszystkiego, co mogłoby ją zanieczyścić. Powinni utrzymywać swoją inteligencję w stanie głębokiego spokoju, z daleka od wszystkiego, co mogłoby ją zirytować, i powinni powstrzymać się od rozmawiania z ludźmi o frywolnym charakterze. (:-)) Oni powinni przyjąć samotność, matkę mądrości.
 
Swięty Nilus Ascetyk (umarł około roku 430 naszej ery), cytowany w: The Philokalia, Vol. I., s.230-1.

Więcej na temat tego świętego można znaleźć pod adresem: http://en.wikipedia.org/wiki/Saint_Nilus

#305. 2007/04/08. 
 
Ponieważ zbawienie przychodzi do ciebie jako wolny dar, bądź wdzięczny Bogu, swojemu zbawcy. Jeśli chcesz mu dać jakiś podarunek, z wdzięcznością podaruj mu ze swojej owdowiałej duszy dwa grosze - pokory i miłości - a Bóg przyjmie je do skarbca Swojego zbawienia z większą radością niż wiele cnót złożonych tam przez innych. (Marek 12:41-43).
 
Swięty Teognostos (VII wiek naszej ery), cytowany w: The Philokalia, Tom II., s.369.

Więcej na temat Filokalii można znaleźć pod adresem: http://pl.wikipedia.org/wiki/Filokalia

#306. 2007/04/15. 
 
Najpiękniejszą emocją, jaką możemy doznać, jest poczucie tajemnicy. To jest podstawowa emocja, która stoi u kołyski każdej prawdziwej sztuki i nauki. Ten, dla którego emocja ta jest obca, który się więcej nie dziwi i nie potrafi dać się unieść zachwytowi, jest tak dobry jak martwy, jak zdmuchnięta świeczka. Wyczuwać, że poza wszystkim, czego możemy doświadczyć, jest coś, czego nasz umysł nie potrafi pojąć, którego piękno i wzniosłość dosięgają nas tylko pośrednio: to jest religijność. Tylko w tym sensie, jestem głęboko religijnym człowiekiem.
 
Albert Einstein, cytowany w: Isaacson, W. (2007). Einstein & Faith. Time Magazine, Canadian Edition, April 16, 2007, s.35.

Więcej na temat Alberta Einsteina można znaleźć pod adresem: http://pl.wikipedia.org/wiki/Albert_Einstein

#307. 2007/04/22. 
 
Potem odpowiedział Pan Jobowi spośród zawieruchy i rzekł: (...) Gdzie byłeś, gdy zakładałem ziemię? Powiedz, jeśli wiesz i rozumiesz. (...) Czy kiedykolwiek, odkąd żyjesz, powołałeś świt, a zorzy wskazałeś jej miejsce (...)? Czy dotarłeś do źródeł morza i przechadzałeś się po dnie toni? (...) Czy ogarnąłeś rozumem rozmiary ziemi? (...) Czy dotarłeś aż do składów śniegu albo widziałeś składy gradu (...)? Którędy prowadzi droga tam, gdzie dzieli się światłość, skąd wiatr wschodni rozchodzi się po ziemi? Kto wyrąbał chodnik dla ulewy i wyznaczył drogę piorunowi (...)? Z czyjego łona wychodzi mróz a kto zrodził szron niebieski? (...) Czy możesz związać pęk Plejad albo rozluźnić pasek Oriona? (...) Czy możesz wypuścić błyskawice, aby poszły i rzekły do ciebie: Oto jesteśmy!? (...) Kto przygotowuje krukowi pokarm, gdy jego pisklęta wołają do Boga i tułają się bez pożywienia? Czy znasz porę, kiedy kozice skalne rodzą, czy pilnujesz czasu rodzenia łań? (...) Czy mocą twojego rozumu wzbija się jastrząb i rozciąga swe skrzydła ku południowi? Czy na twój rozkaz wznosi się orzeł i ściele wysoko swoje gniazdo? (...) Powiedz, jeśli wiesz i rozumiesz.
 
Księga Joba 38 i 39.

#308. 2007/04/29. 
 
Jest wielu pośród was, którym brakuje wiedzy o wewnętrznej pracy, wymaganej od człowieka, który rozpamiętuje o Bogu. Ani ci ludzie nie rozumieją, na czym rozpamiętywanie Boga polega, ani nie wiedzą nic o duchowej modlitwie, gdyż się wydaje im, że jedynym prawidłowym sposobem modlenia się to używanie kościelnych modlitewników. O skrytej komunii z Bogiem w sercu oni nie mają pojęcia, ani o korzyści jaka z niej płynie, ani nie zakosztowali oni kiedykolwiek jej słodyczy. Ci, którzy tylko słyszą o medytacji duchowej i modlitwie, a którzy nie mają bezpośredniej o niej wiedzy, są jak ślepi od urodzenia, którzy słyszą o promieniach słońca, nigdy nie mając okazji się dowiedzieć, czym one naprawdę są. (...)
 
Swięty Dymitr z Rostowa, cytowany w: The Art of Prayer:  An Orthodox Anthology. s. 43

Więcej na temat Dymitra z Rostowa (1651-1709) można znaleźć pod: http://en.wikipedia.org/wiki/Dimitry_of_Rostov 

#309. 2007/05/06. 
 
Nagle usłyszałem podniesione głosy tysięcy ludzi, (...) którzy patrzyli na słońce. Ja także spojrzałem w tym samym kierunku, i zobaczyłem słońce, jako bardzo wyraźny dysk, o ostrych krawędziach, który świecił a jednak nie raził oczu (...). Zjawisko to nie przypominało w niczym słońca wydzianego przez mgłę (bo akurat nie było mgły tego dnia), bo ani nie było ono niczym przesłonięte ani nie było słabe. W Fatimie, ono utrzymywało swoje światło i ciepło, stało wyraźnie na niebie, i miało ostre krawędzie, jak wielki stół do gry. Najbardziej zdumiewające było to, że można było się wpatrywać w ten słoneczny krąg długo, błyszczący światłem i emanujący ciepłem, bez dyskomfortu dla oczu, (...)(Dr. Almeida Garrett)
 
Słońce nagle zaczęło tańczyć, i w pewnym momencie zdawało się oderwać od firmanentu i pędzić ku nam, jak ognista kula. (Alfredo da Silva Santos)
 
Nagle usłyszeliśmy rumor, jakby okrzyk przerażenia całego tego tłumu. Słońce, faktycznie, utrzymując bardzo szybką rotację, zdawało się uwolnić od nieboskłonu, i całe czerwone jak krew, pędzić w kierunku ziemi, jakby miało nas zmiażdżyć swoją ognistą masą. To było parę sekund wielkiego przerażenia. (Dr. Almeida Garrett)
 
(Wtedy) Usłyszałem z tych tysięcznych ust okrzyk radości i miłości dla Najświętszej Dziewicy. I uwierzyłem. Z całą pewnością nie byłem ofiarą sugestii. Widziałem słońce na sposób, w jaki jestem pewien, nigdy go więcej nie zobaczę
(Mario Godinho, inżynier)
 
Cud Słońca opisany przez parę osób spośród 70000 ludzi, którzy byli tego wydarzenia świadkami w Fatimie, 13 października 1917 roku, cytowany w: http://www.fatima.org/essentials/facts/1917appar.asp

Więcej na temat objawień fatimskich można znaleźć pod: http://pl.wikipedia.org/wiki/F%C3%A1timav 

#310. 2007/05/13. 
 
"Dr. Daniel Goleman, psycholog z Harvardu, który badał medytację jako sposób radzenia sobie ze stressem, pisze: Ludzie, którzy medytują, szybko dostrzegają w sobie i w swoich medytujących kolegach, znaczące poprawienie się ich stanu psychologicznego i dolegliwości psychosomatycznych... Nawet ktoś, kto dopiero zaczął medytować regularnie zauważa, że zaraz po medytacji nie reaguje na ludzi i sytuacje w napięty sposób - raczej jest zrelaksowany i przyjmuje rzeczy, takimi jakie są. Przy długotrwałej praktyce medytacji, ta zrelaksowana postawa wobec odmian losu przenika cały dzień medytującego. On zauważa, że reaguje z równowagą wobec rzeczy, które uprzednio czyniły go złym, paranoidalnym, zazdrosnym, chciwym, rozdrażnionym, czy w jakikolwiek inny sposób, do którego skłania go jego osobowość."
 
Helleberg, Marilyn Morgan. A Guide to Christian Meditation. s.150.

#311. 2007/05/21. 
 
Kiedy Duch przychodzi, by w kimś zamieszkać, ten człowiek nie może przestać się modlić, bo Duch modli się w nim nieustannie. Niezależnie, czy śpi czy jest obudzony, modlitwa odbywa się w jego sercu cały czas. On może jeść lub pić, może odpoczywać albo pracować - zapach modlitwy spontanicznie unosi się z jego serca. (...) Jego myśli są pobudzane przez Boga. Najmniejsze drgnięcie jego serca jest jak głos, który śpiewa w ciszy i w tajemnicy do Niewidzialnego.
 
Izaak z Niniwy, znany także jako Izaak Syryjczyk, 7 wiek Naszej Ery.
Więcej na temat Izaaka z Niniwy można znaleźć w języku angielskim pod adresem: http://en.wikipedia.org/wiki/Isaac_of_Nineveh

#312. 2007/05/27. 
 
Zobaczyłam, że światło, piękne i ponad miarę błogosławienne, zstępowało z niebios i otoczyło mnie, i świeciło przeze mnie, i rozświetliło mnie całkowicie. I nagle moje serce zmieniło się i zostało wypełnione niewyrażalną i dziwną radością, tak że ja całkowicie zapomniałam o moim bólu i całym cierpieniu, jakiego doznałam do tej chwili. I w tym świetle i w tej radości zobaczyłam i wyczułam, że mój Bóg został uniesiony z mojego serca, poprzez moje usta, wysoko w powietrze, i po raz pierwszy miałam okazję zobaczyć wyraźnie własną duszę (...) cała jej forma i łaska i piękno zostały mi w pełni pokazane. (...) Ona była okrągła, piękna, i illuminująca światłem, jak słońce, i miała kolor złotej czerwieni, i jej światło było tak niebiańsko piękne i błogosławienne, że nie mogłabym tego porównać do czegokolwiek na świecie. (...) I wydawało mi się, że wyszła ze mnie chwała, która oświetliła cały świat, i że błogosławienny dzień nastąpił na całym świecie. I w tym świetle, które było moją duszą, zobaczyłam Boga cudownie promieniującego, tak jakby lampę dającą cudowne światło. I  zobaczyłam, że przyjął On moją duszę jakby do swojego gniazda z taką miłością i czułością, że On był całkowicie z nią zjednoczony, a ona z Nim. I w tej jedności miłości moja dusza przejęła od Boga pewność, że wszystkie moje grzechy zostały mi całkowicie przebaczone.
 

Elsbet Stagel (XIV Century), quoted in: Buber, Ecstatic Confessions, P.83-84.


#313. 2007/06/03. 
 
Nie ma raju cudowniejszego dla każdej duszy niż być świadkiem Boskiej Manifestacji w Jego Dzień, by słyszeć Jego słowa i wierzyć w nie, by osiągnąć Jego obecność, która jest niczym innym niż obecnością Boga, by żeglować po morzu niebiańskiego królestwa Jego dobrych przyjemności, i by mieć możliwość wyboru z owoców raju Jego boskiej Jedności.
 
Perski Bayan, II, 16. Cytowany za: The Selections From the Writings of the Bab. (1982). Bahai World Centre, s. 217.

Więcej na temat Baba można znaleźć pod: http://pl.wikipedia.org/wiki/Bab
#314. 2007/06/10. 
 
Kiedy jesteśmy w kłopocie, desperacji lub straciliśmy nadzieję, powinniśmy robić to, co zrobił Dawid: wylać nasze serca przed Bogiem i opowiedzieć Mu o naszych potrzebach i kłopotach, dokładnie takimi jakie one są (Psalm 142:2). To dlatego, że jest On mądry, spowiadamy się przed Bogiem: On może uczynić nasze kłopoty łatwymi do zniesienia, jeśli to będzie dla naszego pożytku, i może uratować nas przed depresją, która niszczy i korumpuje.
 
Sw. Hesyhios Ksiądz (8 lub 9-ty wiek Naszej Ery), cytowany w: The Philokalia, Vol. I., s.185

Więcej na temat Filokalii można znaleźć pod: http://pl.wikipedia.org/wiki/Filokalia
#315. 2007/06/17. 
 
Niech Pan Miłości, który projektuje się
w ten wszechświat mirjadów form,
z którego wszystkie istoty pochodzą i do którego wszystkie
wrócą, da nam łaskę mądrości.
 
On jest ogniem i słońcem, księzycem
i gwiazdami. On jest powietrzem i morzem, (...).
On nie ma początku i nie ma końca.
On jest źródłem, z którego rozwijają się światy.
 
Z jego boskiej mocy wychodzi całe to
cudne widowisko imion i form, ciebie
i mnie, które rzuca na nas urok bólu i przyjemności.
Tylko kiedy przebijamy się przez tą magiczną zasłonę
widzimy Jednego, który pojawia się jako wielu. (...)
 
Zapominając o naszym boskim pochodzeniu
wikłamy się w tym świecie zmiany
i opłakujemy własną bezradność. Ale kiedy
widzimy Pana Miłości w całej jego chwale,
podziwianego przez wszystkich, wydobywamy się poza żal.
 
Jaki pożytek mają święte księgi dla kogoś,
kto nie zna jedynego źródła, z którego one pochodzą,
w którym zamieszkują wszyscy bogowie i światy?
Tylko ten, który dostrzega go jak wiecznie obecnego
w sercu człowieka, osiąga trwałą radość.
 
Szwetaszwatara Upaniszad, cytowana w: Harvey, Andrew (Ed). (2001). Teachings of the Hindu Mystics. Boston, London: Shambala Publ., s.23-4

Więcej na temat Upaniszad można znaleźć pod: http://pl.wikipedia.org/wiki/Upaniszad
#316. 2007/06/24. 
 
Ja jestem tym, który ma ciało,
ty jesteś tym, który ma oddech.
Ty znasz tajemnice mojego ciała,
a ja znam tajemnicę twojego oddechu.
Oto dlaczego twoje ciało
jest w moim.
Ty znasz,
i ja znam, o Panie Ramy,
cud
twojego oddechu
w moim ciele.
 
Devara Dasimayya (10-ty wiek), cytowany w: Harvey, Andrew (Ed). (2001). Teachings of the Hindu Mystics. Boston, London: Shambala Publ., s.73

Więcej na temat tego poety można znaleźć pod: http://www.poetry-chaikhana.com/D/DasimayyaDev/index.htm
#317. 2007/07/08. 
 
Moja dusza krzyczy,
porwana przez piękno
tego, który nie ma formy.
Kiedy płaczę w samotności,
dniem i nocą,
piękno nagronadzone przed moimi oczami
przekracza nieskończoną liczbę księżyców i słońc.
Kiedy patrzę na chmury na niebie,
widzę jego przepływające piękno,
i widzę go jak spaceruje wśród gwiazd,
rozpalając moje serce.
 
Fakirchand, cytowany w: Harvey, Andrew (Ed). (2001). Teachings of the Hindu Mystics. Boston, London: Shambala Publ., s.95.

Fakirchand to 19-towieczny poeta z tradycji Baul.
#318. 2007/07/15. 
Im więcej intelekt wyzwolony jest z pasji i oczyszczony poprzez ciszę, tym większa jest duchowa wiedza, którą wart jest otrzymać. Intelekt staje się doskonały, kiedy przekracza wiedzę o rzeczach stworzonych i jednoczy się z Bogiem. Osiągnąwszy tę królewską godność, nie pozwala sobie być opanowanym lub podnieconym przez niższe pragnienia, nawet jeśli zostają mu zaoferowane wszystkie królestwa świata.
Ojciec Filimon (VI-VII wiek naszej ery.), cytowany w: (1981). The Philokalia. Tom. II., s.345.

Więcej na temat Filokalii można znaleźć pod adresem: http://pl.wikipedia.org/wiki/Filokalia
#319. 2007/07/22. 
 
Jak jeleń pragnie wód płynących,
tak dusza moja pragnie ciebie, Boże!
Dusza moja pragnie Boga, Boga żywego.
Kiedyż będę mógł pójść modlić się w twojej obecności?
Łzy moje są mi chlebem we dnie i w nocy (...)
Jest mi tak, jakby kruszono mi kości,
gdy lżą mnie wrogowie moi,
mówiąc do mnie codzień:
Gdzież jest Bóg twój? (...)
Moje serce rozdziera się, gdy wspominam przeszłość,
kiedy chodziłem w tłumie do domu Bożego,
wśród okrzyków radości i dziękczynienia tłumu świętującego. (...)
Niech Pan pokazuje mi swą nieustanną miłość w ciągu dnia,
tak bym wieczorem miał pieśń na ustach,
modlitwę do Boga życia mego.
 
Psalm 42: 1-5, 11, 9.

#320. 2007/07/29.
 
This is the nature of the unenlightened mind: the sense organs, which are limited in scope and ability, randomly gather information. This partial information is arranged into judgments, which are based on previous judgments, which are usually based on someone's else's foolish ideas. These false concepts and ideas are then stored in a highly selective memory system. Distortion upon distortion: the mental energy flows constantly through contorted and inappropriate channels, and the more one uses the mind, the more confused one becomes. (...) Simply avoid becoming attached to what you see and think. Relinquish the notion that you are separated from the knowing-all mind of the universe. Then you can recover your original pure insight and see through all illusions. Knowing nothing, you will be aware of everything. Remember: because clarity and enlightenment are within your own nature, they are regained without moving an inch.
 
Hua Hu Ching 44, quoted after: Novak Philip, The World's Wisdom. P.172.
#321. 2007/08/05.
 
If you wish to be granted a mental vision of the divine you must first embrace a peaceful and quiet way of life, and devote your efforts to acquiring a knowledge of both yourself and God. If you do this and achieve a pure state untroubled by any passion, there is nothing to prevent your intellect from perceiving, as it were in a light breeze (cf. 1 Kgs. 19:12. LXX), Him who is invisible to all; (...).
 
St. Theognostos (VIII Century of the C.E. ?), quoted in: (1981). The Philokalia. Vol. II., P.360.

More on the Philokalia can be found at: http://en.wikipedia.org/wiki/Philokalia

 

#322. 2007/08/12.
 
(…) Dear children, I beseech you, surrender to the Lord your entire past, all the evil accumulated in your hearts. I want each one of you to be happy, but in sin nobody can be happy. Therefore, dear children, pray, and in prayer you shall realize a new way of joy. (…). 
 
Our Lady of Medjugorie, February 25, 1987. Words from Heaven, P.243-4.

More on Our Lady of Medjugorie can be found at: http://www.medjugorie.org/

 

#324. 2007/09/02. 
 

"Gdziekolwiek patrzę, tam On jest obecny. On nigdy nie jest daleko.

On jest wszech-przenikający, wszędzie. O mój umyśle, medytuj o Nim ciągle.

Ten jeden jest nazwany twoim towarzyszem, który nie jest od ciebie oddalony, teraz i zawsze.

Ta przyjemność, która przemija w jednej chwili, jest trywialna.

On cieszy się nami i podtrzymuje nas. Niczego mu nie brakuje.

Z każdym oddechem, mój Bóg otacza opieką Swoje stworzenia.

Bóg jest niemożliwy do oszukania, nieprzenikniony i nieskończony. Jego forma jest wzniosła i budząca zachwyt.

Spiewając i medytując nad ucieleśnieniem cudu i piękna, Jego pokorni słudzy są w stanie ekstazy.

Pobłogosław mnie, O Miłościwy Panie Boże, takim zrozumieniem, żebym zawsze o Tobie pamiętał.

Nanak błaga Boga o dar kurzu ze stóp świętych Jego ludzi."

 

GURU ARJAN (1563-1606). Adi Guru Granth, strona: 677. Przysłane przez: dr Teja Singh.

GURU  ARJAN  zbudował Złotą Swiątynię w Amritsar i skompilował święte księgi Sikhów w Adi Guru Granth.

#325. 2007/09/09. 
 
Przychodzi mi na myśl Tomasz z Akwinu, który po mistycznym przeżyciu w kościele w Vosa Nova na krótko przed śmiercią miał powiedzieć: "Wszystko, co napisałem, wydaje mi się słomą w porównaniu z tym, co widziałem i co mi zostało objawione." Według Tomasza Bóg nie może być obecny tylko jakąś częścią siebie, ponieważ w Bogu nie ma części. On jest całą swoją istotą (esencją) we wszystkich rzeczach. Dlatego Eckhart może powiedzieć: "Gdyby mnie nie było, nie byłoby Boga."
 
Willigis Jager, OSB. (2007). Zycie nigdy sie nie konczy. O życiu, starości i śmierci.[W orginale niemieckim: Das Leben endet nie], s: 19-20. Warsaw: Jacek Santorski & Co.

#326. 2007/09/16.

 

Hashem" is one of the popular ways of calling God. It literally means "The Name." Rosh Hashonah is the celebration of the Jewish New Year, beginning this year at sundown on September 12. This new year is 5768. (...). Yom Kippur is the Day of Atonement, to ask for forgiveness for all the mistakes of the year. There is no Hebrew word for sin. The Hebrew word "chet" translates "to miss the mark," so that we may adjust ourselves within and without, the next time we act. Jews may only be forgiven for the ways we have offended God, what we have done to each other we must deal with directly. (...). L'Shanah Tovah is the way we say Happy New Year or Sweet New Year. (...). Hashem determines who walks into your life....It is up to you to decide who you let walk away, who you let stay, and who you refuse to let go. Hashem, bless all my friends and special family in whatever it is that you know they may be needing this day! And may their life be full of peace, prosperity and power as they seek to have a closer relationship with you. Amen. (...)

 

L' Shannah Tovah with Love. From Linda (?) to her non-Jewish friends. Forwarded by Jeff Solomon.


#327. 2007/09/23. 
 
Niebiosa głoszą chwałę Boga, niebo oświadcza Jego arcydzieło. Dzień przekazuje to następnemu dniowi, noc nocy ogłasza. Nie ma wypowiedzi, nie słychać słów, a jednak głos ich dochodzi do wszystkich zakątków ziemi (...). 
Psalmy, cytowane za: Novak Philip, The World's Wisdom, s.203.
Ci, którzy widzą wielkiego Boga w słońcu, księżycu, gwiazdach, ziemi, powietrzu, ogniu i wodzie, i zawsze medytują tylko o Nim, osiągają powodzenie w życiu i są prawdziwymi wyznawcami."
Babadżi z Haidakhanu (1970-1984). Nauki Babadżiego.(1982-03-25)(s.31)

#328. 2007/11/25. 
 
"Dialektyke" mozes uwidzieć gołym okiem, kie Jasiek, Władek i Józek sóm jest przynapici. Kie sie Jasiek przynapije, to go gozołko ciągnie w dół. Kie sie Władek przynapije, to go gozołka ciągnie na bok. A Józka zaś gozołka ciągnie do zadku. Kie sie nojdom syćka pijani, to sie poobłapiajom i trzymajom sie wroz. Tak se idóm. I choćby kozdy z osobna ni moze się utrzymać na nogach, to razem sie trzymajom. Idom śpiewający sobie samym na sprzycność. I to sie nazywo pojednaniem w sprzycności."
 
Jędrek z Pyzówki (...). Józef Tischner (2007). Historia filozofii po góralsku. Kraków: Znak. S.16.

#329. 2007/12/02. 
 
(...) oczy duszy otwarły się i zobaczyłam miłość zbliżającą się w moim kierunku. I widziałam jej początek, ale nie widziałam jej końca, tylko jej kontynuację.  Jej kolorów nie jestem w stanie z niczym porównać. (...) I tak zostałam wypełniona miłością i zadowoleniem nie do wyrażenia, które choć zadowalało mnie, jednocześnie budziło we mnie największe pragnienie (...). Jestem tak wypełniona tą miłością, że nie wierzę, bym kiedykolwiek mogła się bez niej obejść.
 
Angela z Foligno (1248-1309). Cytowana w: Buber, Ecstatic Confessions, s.99.

Więcej na temat Anieli z Foligno można znaleźć pod adresem: http://pl.wikipedia.org/wiki/Aniela_z_Foligno

#330. 2007/12/09. 
 
Jeśli trzymasz w ręku sadzonkę, i ktoś ci mówi: Biegnijmy, przyszedł Mesjasz!, najpierw zasadź swoją sadzonkę, a dopiero potem idź powitać Mesjasza.
 
Rabin Johanan Ben Zakkai (1-szy wiek naszej ery, Judea), cytowany w: Michael Shire, The Jewish Prophet, s.50.


#331. 2007/12/16. 
 
"Zaabsorbowanie" świętych jest takie, że Bóg sprawia, iż się Go boją, ale strachem innym niż ten, który ludzie odczuwają wobec lwów, tygrysów, czy tyranów. On odsłania im, że strach jest od Boga, bezpieczeństwo jest od Boga, przyjemność i łatwość są od Boga, i wszystko to, co potrzebne jest do codziennego życia, jest od Boga. (...)(podobnie) pochodzą od Niego spokój i wszystkie piękne rzeczy. I chociaż strach świętych nie przypomina zwykłego strachu, można go próbować zrozumieć poprzez zwykły strach.
 
Rumi, Fihi ma Fihi, #11, cytowany: Helminski, Kabir (2000). The Rumi Collection. s.132.

Więcej na temat Rumiego można znaleźć pod adresem: http://pl.wikipedia.org/wiki/Rumi

#332. 2007/12/23. 
 
Międzyduchowość to termin, który określa przełamywanie barier, jakie oddzielały religie przez tysiąclecia. To jest przekraczanie i dzielenie się duchowymi, estetycznymi, moralnymi i psychologicznymi skarbami, które istnieją w duchowości światowych religii. Na najgłębszym poziomie jest to dzielenie się mistyczną mądrością każdej religii, czy to poprzez nauczanie, wgląd, metody duchowej praktyki czy jej owoce. Mistyczne życie, w swej dojrzałej formie, jest z natury swojej międzyduchowe z powodu tej wewnętrznej wolności, która zostaje pobudzona w głębi osoby, odbywającej mistyczną podróż. Ta ścieżka uwalnia nas od przeszkód w nas samych, które powstrzymują nas od sięgania do mistycznych źródeł innych tradycji. Picie tego drogocennego nektaru wymaga otwartości i zdolności do zasymilowania głębokich doświadczeń tych znakomitych tradycji. To się staje coraz częstsze, że ludzie decydują się przekroczyć granice własnej wiary i wejść na terytorium innych ludzi. W istocie możemy mówić o tym nowym tysiącleciu jako o Wieku Międzyduchowości. (...)
 
Wayne Teasdale (1945-2004) - Mysticism as the Crossing of Ultimate Boundaries: A Theological Reflection [Mistycyzm jako Przekraczanie Ostatecznych Granic: Refleksja Teologiczna]. Znalezione na: http://www.bedegriffiths.com/golden/gs_10.htm

Więcej na temat Wayne Teasdale można znaleźć pod adresem: http://en.wikipedia.org/wiki/Wayne_Teasdale


Strona Główna